Sammaldunud müürist sai lumivalge lõuend

14.mai 2015

sammald.plank

Küünlavabriku lumivalgeks värvitud müür saab laupäeval mitmekümne näo võrra rikkamaks.

Foto: Elmo Riig / Sakala

Sellest, milline hakkab pärast laupäeva välja nägema endist tikuvabrikut ümbritsev betoon­aed, pole kellelgi aimu, sest korraldajate kätte on jõudnud vaid mõni üksik kavand. Enamik kunstiteoseid sünnib kohapeal.

Jutt käib 16. mail asetleidvast plangumaalimise päevast, millega tahetakse endise tikuvabriku (praeguse küünlavabriku) betoonaed elurõõmsamaks muuta. Aktsiooni tulemusena peaks saama näo ühtekokku 38 paneeli. Seda sõna otseses mõttes, sest igale paneelile tuleb osalejatel maalida portree – vahet pole, kas see on tuntud või tundmatu inimese nägu.

Aktsiaseltsi Hansa Candle, Viljandi avatud noortetehase ja kunstikooli korraldatavale plangumaalimise päevale oli end eile hommikuks kirja pannud 64 inimest. Nende seas on nii lapsi kui juba kogenud kunstnikke, nii meeskondi kui üksiktegijaid. Noorsootöö koordinaator Mart Saar ütles, et viimati registreerus näiteks kunstnik Bach Babach, kes on oma sõnul teinud tänavakunsti juba 20 aastat. Vabu pindu oli veel kümmekond.

Mõte sünnib plagu juures

Ennast oli kirja pannud ka Kondase keskuse kuraator Gregor Taul, ehkki ta polnud kindel, kas ta osaleda saab, sest lapsel on samal päeval sünnipäev. Taul ütles, et kui ta siiski maalima läheb, sünnib otsus, millise näo ta müürile teeb, viimasel hetkel.

Kunstikooli direktor Kristjan Mändmaa tunnistas, et seni on ta osalejatelt saanud vaid mõne üksiku kavandi ja nendelt ei paista ühtegi tuntud nägu. «Eks nad ole rohkem fantaasiakujutised, aga kindlasti tuleb sellest midagi vägevat ja värvilist,» märkis Mändmaa.

Direktori sõnul on Hansa Candle betoonseina korralikult ette valmistanud: sellele on tehtud samblatõrjet ning see valge värviga üle võõbatud, et maalingud kenasti püsima jääksid. Aia maalimise mõte oli tekkinud linnavolikogu aseesimehel ja Hansa Candle’i projektijuhil Harri Juhani Aaltonenil juba talvel.

Arkaadia aeda tuleb grafiti

Kui enamasti ei pöörata tootmishoonete väljanägemisele kuigi palju tähelepanu, sest need asuvad kõrvalises kohas, siis Hansa Candle’i tehase räämas ümbrus hakkab silma näiteks neile, kes tulevad Viljandisse rongiga, sest see paikneb raudteejaama läheduses. Tehase välisilme parandamist on vaagitud juba aastaid, aga see on jäänud raha taha.

Plangumaalimise aktsiooni toetabki suures osas küünlatehas, aga pintslid ja rullid tuleb kunstnikel endil kaasa võtta.

Mart Saar oli eesootavast üritusest kõneldes optimistlik. «Mulle tundub see nii lahe. Midagi sellist pole varem olnud.»

Teine suurem plangumaalimine seisab nädalavahetusel ees kesklinnas Arkaadia aias, kus grafitikunstnikud asuvad joonistama ligi nelja meetri kõrgusele plangule, mille hansapäevade korraldajad lasid püstitada tondilossi varjamiseks. Kavand sinna tulevast kunstiteosest peaks ülevaatamiseks saabuma täna.

Ketlin Beljaev, reporter

ketlin.beljaev@ajaleht.ee