Jaani kirik ehtis end riigi sünnipäevaks saja pabertuviga. 545 tuvi ootab lae alla riputamist

23.veebr. 2018

 

Marko Suurmägi
peatoimetaja asetäitja

 

Viljandi linna ja lähiümbruse koolide 23 klassitäit lapsi ja mõnede lasteaedade põngerjad on viimase aasta jooksul voltinud Jaani kirikule 645 paberist tuvi, mis kinnitatakse kevadeks kiriku lakke. Esimesed sada said riigi sünnipäevaks paika neljapäeva õhtul.

Jaani koguduse õpetaja Marko Tiituse sõnul sai ta idee paar aastat tagasi Iisraelis käies, kus ühe kiriku lakke oli pandud suur hulk pabertuvisid, mis mõjusid seal linnuparvena. Koju jõudes tekkis Tiitusel mõte voltida mulluseks Jaani kiriku 545. aastapäevaks 545 pabertuvi. Paberlinde tegid Viljandi linna ja selle ümbruse koolide õpilased ja lasteaedade lapsed, kes kirikus ekskursioonil käisid.

Tuvid said küll valmis, aga nende lakke kinnitamine venis, sest esialgu ei suudetud välja mõelda tehnilist lahendust, kuidas seda teha. Sel nädalal tulid kirikule appi Viljandi kunstikooli õpetajad ja õpilased. Lae all olevatele trossidele kinnitati esmalt kalavõrk ja selle külge hakati riputama tuvisid.

«Tegelikult läks töö kiiremini kui arvatud, sest 100 tuvi sai paika poole tunniga,» rääkis Tiitus. «Sellele eelnes muidugi suur töö kinnituste ja muu ettevalmistusega.»

Kui eelmisel aastal oli plaan riputada lakke 545 tuvi, siis tänavu tehti Eesti sünnipäevaks sada tuvi juurde ja need said ka riigi aastapäevaks paika. Nüüd jätkatakse suurema hulga lindude kinnitamist ning kirikuõpetaja loodab, et ülestõusmispühadeks on kõik paigas.

Miks tuvid?

Tuvi on vanas testamendis rahusõnumi tooja. Kui veeuputus lõppes, oli tuvi see, kes esimesena lendas ringi, õlipuuoks noka vahel, ja kuulutas sellega uue aja algust. Jaani kirik on ka ammune frantsisklaste kirik ning püha Franciscust kujutatakse paljudel piltidel tuvi või teiste lindudega. Valgest tuvist on saanud üleüldiselt lootuse ja rahu sümbol.

Allikas: Marko Tiitus

Artikkel Sakalas: https://sakala.postimees.ee/4419657/jaani-kirik-ehtis-end-riigi-sunnipaevaks-saja-pabertuviga-545-tuvi-ootab-lae-alla-riputamist?gallery=119405&image=7618029