Koolimaja saatus ripub ikka maa ja taeva vahel

08.mai 2014

 

Uue kunsti muuseum korraldas mitmel suvel Viljandi raekoja kõrval seisvas vanas koolimajas näitusi. Mis tühjast ja lagunevast hoonest edasi saab, pole veel selge.

Viljandi vanalinnas otse raekoja kõrval aastaid tühjalt seisnud vana koolihoone saatus on juba pikka aega vaidlustele ainest pakkunud ning nähtavasti teeb seda veel mõnda aega. Samas tuli vähemalt ühes aspektis hiljuti selgus majja.

Linnavolikogu hindas mullu suvel lootusetuks uue kunsti muuseumi katse leida raha hoonesse filiaali rajamiseks. Kui seepeale langetati otsus hoonestusõiguse leping muuseumiga lõpetada, kinnitas selle juht Mark Soosaar, et kaalub sammu vaidlustamist kohtukulli ees. Nüüdseks on ta vägikaikaveost siiski loobunud ning andnud notaribüroos vajalikele paberitele nõusoleku märgiks allkirjad.

Lõplikult korstnas

Teisisõnu on aastatepikkune ettevalmistustöö Linnu tänav 4 aadressi kandva maja ümberehitamiseks kunstimuuseumiks kõigi osaliste silmis lõplikult korstnasse kirjutatud. Ühtlasi ei korralda Soosaar edaspidi seal enam suviseid näitusi.

«Mis mul siin ikka rääkida on. Selle linna usaldusväärsuse tase on praegu hoopis midagi muud kui Peep Aru ajal,» andis Soosaar mõista, et on viimastel aastatel omavalitsust juhtinud inimestes pettunud. «Minu võimuses pole olnud neid veenda, et muuseumi tegemine oleks selline samm, mis aitaks linna oluliselt arendada ning turismikäivet kasvatada.»

Põhiasukohaga Pärnus tegutseva muuseumi peremees kinnitas, et kui linnavõim oleks jätnud laguneva koolimaja hoonestusõiguse tema kätte, jätkanuks ta hoone kordategemiseks raha otsimist. Ühe võimaliku allikana nimetas Soosaar seejuures Euroopa kultuurifondi. «Aga noh, kui ei taheta, siis ei saa ju vägisi peale suruda,» sedastas ta kibestunult.

Samas rõhutas Soosaar, et vaatab Viljandis tegutsetud aastatele tagasi sooja tundega. «Neid emotsioone, mida inimesed said meie näitustelt, ei saa keegi ära võtta. Olen tänulik kõigile viljandlastele, kes omal ajal raskustesse sattunud uue kunsti muuseumile abikäe ulatasid ja meid soosisid.»

Otsad on lahti

Maja edasise käekäigu kohta pole selgust. Eelmine linnavalitsus rääkis enne mulluseid valimisi võrdlemisi kindlas kõneviisis kavast koondada sinna eakatele mõeldud sotsiaalteenused, mille pakkujad on praegu mööda linna laiali. Praegune võim on hakanud selle plaani võimalikkuses kahtlema.

Linnapea Ando Kivibergi selgituse kohaselt seisneb põhiküsimus selles, kas kõik silmas peetavad tegevused sellesse paika ikka mahuvad. «Ei pruugi mahtuda. Kui eesmärk on luua terviklik keskus, kus on ühendatud eakate päevakeskus, linnasaun, organisatsioonide tegevusruumid ja veel mitmed teenused, on see päris suur tükk,» arutles ta.

Sestap olevat viimasel ajal linnavalitsuses hakatud vaagima ka teisi plaane. Et enamik laual olevatest variantidest on veel väga toored, ei soostunud Kiviberg neist avalikult täpsemalt rääkima. Küll aga poetas ta, et teiste seas on läbi jooksnud mõte kujundada Linnu tänavale omavalitsusele kuuluv kunstikeskus, kus muu hulgas leiaks kindla tegevuskoha praegu Männimäe elurajooni servas ebasoodsas kohas asuv kunstikool.

«Head ideed pole Viljandist otsas ja ma olen kindel, et varsti jõuame konkreetsemate plaanideni. Samas on ilmne, et ainult oma rahakoti najal Viljandi seda maja korda teha ei jaksa ning meil tuleb vaadata euroliidu fondide poole,» sõnas linnapea.

Rannar Raba, vanemtoimetaja

rannar.raba(at)ajaleht.ee