Kunstinäljas noored panid skulptuuridele tule otsa

23.mai 2018


Kaie Mölter reporter
Elmo Riig fotograaf

Nädalal lõpul kogunes Viljandisse 30 loomingulist ja seiklushimulist noort üle Eestimaa, et luua kunsti, millist pole enne nähtud.

Nädalalõpulaager «Kunstikompott» pani noored tööle erinevate kunstivormide loomisel. Ette võeti tuleskulptuurid, seinamaaling, performance, valgus- ja ruumiinstallatsioonid. Iga komponendi valmimist juhtisid oma ala meistrid Kim ja Jon Pluskota (USA), Margus Tiitsmaa, Joonas Rumvolt ja Lauri Tamm.

Lennukitehases kokku keeratud kompott toodi avalikkuse ette laupäeva õhtul, mil kell 21 süüdati allikamaja lähedal, tuletõrje veevõtutiigi kaldal kolm tuleskulptuuri: tiibadega saabas, pliiatsid ja värav.

Leegitsevatelt tuleskulptuuridelt pöördusid pealtvaatajate pilgud tiigile. Pilke püüdsid etenduskunsti loovad tütarlapsed vees ja tiigikaldal. Seejärel avanes võimalus minna tehase keldrikäikudesse tuurile, kus oli palju kunstilisi üllatusi ja põnevaid detaile hoone ajaloost. Mustas saalis võeti keldrituuri järel üles tantsutuurid.

Kunstikooli direktor Kadri Kallast tunnistas, et on hämmingus ja samal ajal ka uhke kunstikooli tüdrukute visaduse üle, kes «Kunstikompotti» korraldasid. Mõte taolise sündmuse korraldamiseks said noored septembris toimunud «Kuku» festivalilt. «Kuku» üks korraldajatest, Laineli Parrest, kes annab kunstikoolis noortele kaasaegse kunsti tunde, viis nad festivalile ning rääkis festivali korraldamisest.

Õpetaja ja tema tegevus inspireerisid noori sedavõrd, et tüdrukud otsustasid teha noorte kunstifestivali. Seda tehti teiste noortega koos, kutsuti teistest kunstikoolidest õpilasi osalema ning saadi omavahel ka tuttavamaks.

Esialgu olid noorte plaanid väga suured, aga õpetajad aitasid sündmuse mõõtmeid veidi kitsendada ja ajaks valida muuseumi öö, sest siis on inimesi tavapärasest rohkem liikvel ja neid saab lihtsamalt kutsuda ka uude kohta uuele sündmusele.

Direktor ütleb, et kogu projekti juures on oluline roll Laineli Parrestil ja Ege Enokil. «Laineli tiivustab noori genereerima ideid, Ege tasakaalustav praktiline hool hoiab detailidel silma peal ja hoiab projekti reaalsete võimaluste juures,» ütleb ta.

Esimene «Kunstikompott» õnnestus tegijail hästi ning seetõttu on nad loonud kaasõpilastele juba ootuse, et «Kunstikompotte» tuleb veel.

Artikkel Sakalas: https://sakala.postimees.ee/4491321/kunstinaljas-noored-panid-skulptuuridele-tule-otsa