Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak rääkis, et kunstikooliga on koostööplaane peetud varemgi, kui oli mõttes muuseumi loodustoas kunstilisi täiendusi teha, kuid toona jäi ettevõtmine toppama. “Nüüd tekkis meie näituste korraldajal Reet Vaiksalul mõte, et pöörduks nende poole ja nad olid kenasti nõus,” rõõmustas Pihlak.
Muuseumi sissepääs sai ajutise kunstilise kaunistuse
08.juuni 2020
Eelmisest nädalast saadik on Viljandi muuseumi ees suur silt, mis annab inimestele teada, et muuseumisse pääseb ka renoveerimise ajal.
Eelmisel nädalal sai renoveerimisel oleva Viljandi muuseumi sissepääs uue ilme, sest Viljandi kunstikooli õpilased kaunistasid selle omapäraste kunstiteostega.
Tema sõnul on inimesed hakanud viimasel ajal muuseumis käima ja selle üle on hea meel, kuid ta tõdes, et paljud on veel pelglikud ning maja ümber olevad tellinud ja ehitustööd võivad segadusse ajada. Seetõttu saadetigi kiri kunstikoolile, et õpilased illustreeriksid tellinguplangud näitamaks, et muuseumi võib julgelt sisse astuda. “Muidu võõras inimene arvab, kas sinna üldse asja on,” nentis Pihlak.
Direktor on kunstikooli noorte tehtud tööga väga rahul ning tänas ka juhendajaid. “See asi kukkus väga kenasti välja ja me oleme neile selle eest väga tänulikud!”
Viljandi muuseum kutsus kunstikooli õpilased appi sissekäigu ees olevaid ilmetuid plaate põnevaks ja silmapaistvaks muutma.
Joonistused ja suur silt on küll ajutised ja kaovad pärast renoveerimistöid, kuid Pihlak kinnitas, et muuseumil on kindlasti huvi teha kunstikooliga koostööd ka tulevikus. “Rääkisime kunstikooli direktoriga ja proovime asjaga edasi minna, et ühel hetkel ka loodusnurk ikka korda teha.” Muuseumi fassaadiremont peaks Jaak Pihlaku kinnitusel valmis saama augustiks.
Viljandi kunstikooli direktor Laineli Parrest rääkis, et muuseumi ettepanek võeti hea meelega vastu. “Minu arust on see superäge, kui Viljandi asutused omavahel päriselt koostööd teevad,” ütles Parrest. “Meil käisid kaks õpetajad kohapeal, mõõtsid ja vaatasid, kuhu saaks midagi teha ja kohe tulid mõtted.” Nimelt on Parresti sõnul muuseumi juures kasutatud stiili, mis sobib kokku teiste linnaruumis olevate kunstikooli töödega: näiteks joonistused ametite majal ja eelmisel aastal linna sünnipäevaks tehtud teos Turu tänaval.
Lisaks sissepääsu tutvustavale sildile tegid õpilased šabloontehnikas ja spreivärvidega plankudele kujutised, mis sümboliseerivad esemeid, mida noored muuseumiga seostasid. “Noored guugeldasid ja mõtlesid, mis võiksid olla need objektid ja esemed, mis võiksid anda aimu, et see on muuseum. Nad valisid objektid, joonistasid suuremõõtmeliselt paberile ja lõikasid välja,” rääkis ta. Näiteks võib sissepääsu juures näha vana telefoniaparaati, grammofoni ja öökulli.
Parrest tõdes, et kunstikooli õpilastele meeldis väga säärane projekt, kus nad said ise linnaruumis midagi teha. “See projekt meeldis neile hullupööra. Selline pisike asi, aga osa noorte jaoks suur samm.”
Linnaruumis on tema sõnul plaanis toimetada ka tulevikus, näiteks sügisel Viljandi kunstikooli sünnipäeva ajal, kuid täpsemalt on sellest praegu veel vara rääkida. “Praegu arutelud ja nuputamised alles käivad. Olen õpilaste käest küsinud ja kõik on öelnud, et nad tahaksid just midagi linnaruumi teha,” rääkis Parrest.
Teksti autor: Tarvo Madsen
Artikkel Sakalas: https://sakala.postimees.ee/6989393/muuseumi-sissepaas-sai-ajutise-kunstilise-kaunistuse?fbclid=IwAR28MLTYJF2QYFiAP7Wam3GDHpMieffyzvS_OVPwbjw7aSXClFDm0LOd318