Uudne idee kutsub linnaelanikke kunstikooli aardejahile

13.mai 2017

Merilin Kuld | reporter

Kunstikooli direktor Kadri Kallast-Varik tegi juba algust kooliesise Posti tänava lõigu kaunistamisega. See osa suletakse laupäeval autodele, sest seal seab end sisse Dorti ja Lilli kodukohvik.

Sakala keskuse asemel ootab tänavu viljandlasi emadepäeva puhul külla hoopis kunstikool. Üheskoos saab aardejahti pidada, meisterdada, fotoboksis vahvaid pilte teha või kodukohviku hõrgutisi nautida.
Varem on emadepäeva kontsert olnud Sakala keskuses, kuid tänavu käis selle direktor Jaanus Kukk välja idee korraldada ettevõtmine hoopis kunstikoolis.Kukk rääkis, et niisugune mõte tekkis tal üsna ammu. «Neid avalikke linna üritusi on aastas umbes kümme ja linnas on sellist korraldaja- või ideepotentsiaali päris palju. Selleks, et ettevõtmised ei oleks aastast aastasse ühesugused, võiksidki need olla eri organisatsioonide korraldada,» leidis Kukk.Lisaks pakub niisugune lahendus võimaluse tutvustada linna asutusi. «Üsna paljud viljandlased võib-olla ei teagi, et kunstikool on Posti tänavale kolinud, või ei ole seal lihtsalt käinud,» rääkis Kukk. Tema sõnul teenib uudne lahendus kaht eesmärki: hoida ideed värskena ja pakkuda linlastele uute kohtade avastamise võimalust.

Kukk plaanib seda mõtet kindlasti ka jätkata. Seni on teisi asutusi ürituste korraldamisse kaasatud niimoodi, et nemad on tulnud Sakala keskusesse, kuid Kuke nägemust mööda on toredam viia publik uude keskkonda. «Mõistlik oleks võtta üks organisatsioon, kus on võimekust ja ideid. Tegevusi,  mida meie peaksime siin hakkama nullist ette valmistama, ei ole ju mõtet keskkonnast välja võtta.»

Koolist saab segasummasuvila

Kunstikooli direktoril Kadri Kallast-Varikul oli aasta algul ideest kuuldes kohe selge, missugune see üritus peaks olema.  Kui tavaliselt on sedasorti pidupäevad olnud ühes suures saalis ja kontserdiga, siis kunstikoolis on teistmoodi.

«Igas ruumis peab midagi toimuma, peab olema põnev ja veidi selline segasummasuvila moodi. See üritus ongi üles ehitatud esimesele ideele,» rääkis Kallast-Varik.

Nii on laupäeval kunstikooli üles seatud seitse töötuba, välikohvik, fotoboks, installatsioonid ja elusuuruses lauamäng. Külalised saavad peole sisenedes kaardi, mille järgi aardejahti pidada.

«See kaart juhatab läbi kunstikooli ja töötubades saab sellele koguda templeid. Kui on viis templit, saab pisikese auhinna,» selgitas Kallast-Varik.

Töötubadest peaks igaüks endale midagi sobilikku leidma. «Muidu õpetame kunstiinimesi ja käeliselt julgeid õpilasi, aga on ju ka palju selliseid täiskasvanuid, kes ei ole aastaid midagi joonistanud ning näiteks portree joonistamine võiks neid hoopis ära kohutada,» selgitas Kallast-Varik. «Seepärast mõtlesime, kuidas teha asju lihtsamaks ja lõbusamaks.»

Nii saab ühes töötoas kaaslase portreed joonistada läbi akna. Teises võib endale meisterdada muhedad vuntsid, prillid või mis tahes muu aksessuaari, millega pidupäeva puhuks kohale toodud fotoboksis pilte teha.

Einestamine Posti tänaval

Pere pisemaid ootab põnnituba. Seal on end sisse seadnud Anett Veetamm ettevõttest Loovpesa ning tema juhendamisel saavad vanemad koos lastega meisterdada või mängunurgas aega veeta.

Lisaks on kunstikooli hoovi toodud kineetiline liiv ning linnaelanikud saavad kaunistada hoovi planku. «Meil oli mõte teha see kunstikoolipäraseks: kujundada aialipid pliiatsiteks või pintsliteks. Seal on omajagu loomingulist lähenemist, mis sellest teha võiks,» ütles Kallast-Varik.

Emadepäevapidustuse ajaks suletakse kunstikooliesine Posti tänava lõik, sest seal seab end sisse kodukohvik Dorti ja Lilli. Need, kel hõrkudest maiuspaladest kõhud täis, saavad Posti tänava asfaldile joonistada.

Kõik tegevused leiavad aset korraga ning huvilistel on aega töötubades käia kolm tundi. Linna emadepäevapidustus on kunstikoolis laupäeval, 13. mail kella 12–15.

Artikkel Sakalas: http://sakala.postimees.ee/4109429/uudne-idee-kutsub-linnaelanikke-kunstikooli-aardejahile