UUDIS Algas “Linnaruumi” kursus

06.mai 2021

Noored alustavad Vabaduse platsi visiooni loomist

Eelmise aasta lõpus oma tegevust alustanud, kuid koroona tõttu sunnitud pausile läinud kogukonnaühendus Loov Viljandi alustab täna, 7. maist taas linnaruumi programmiga. Koos Viljandi Kunstikooliga avatakse noortele loodud kursustesari nimega Linnaruum”. Esimeses tunnis võtavad kohalikud noored ette äsja valminud Vabaduse platsi ning lasevad loovusel lennata.

Vabaduse plats saab läbi laste ja noorte silmade uue vaatenurga, mis omakorda päädib arhitektuurse visioonikonkursiga “Minu Vabaduse väljak” ning pop-up näitusega Vabaduse platsil juunikuus. Kursust juhendab Viljandi taustaga arhitekt Ülle Maiste, kelle meeskonna võidutöö järgi on Vabaduse plats rekonstrueeritud. Noorte arhitektuurihuviliste esimesed katsetused linnaruumi kujundamises saavad jätku sügisel, kui Loov Viljandi ja Eesti Arhitektuuri Keskus ootavad noori “Linnafoorumile”  Viljandi järve ümbrust planeerima.

 

Viljandi Kunstikooli direktori Laineli Parresti sõnul oli eelmisel sügisel Loov Viljandi kutsel Koidu Seltsimajas toimunud Eesti Arhitektuuri Keskuse Välkloeng sedavõrd inspireeriv, et kiiresti sai selgeks – linnaruumi, arhitektuuri, kogukondlikku koosloomist tuleb hakata välkkiirelt juba lastele-noortele õpetama. “Koos Loov Viljandi eestvedajatega ongi kokku saanud sarikursus “Linnaruum”, et noored oskaksid märgata oma kodulinna eripärasid ja eeliseid ning julgeksid unistada veelgi paremast elukeskkonnast enda ümber, “ selgitab Parrest.

Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso: “Oleme oodanud oma mõtete ja plaanidega juba mõnda aega, et saaks taas üheskoos linnaruumi avastada. Jätkame sellega, mis aasta alguses uudistamata ja koos linnarahvaga arutamata jäi, aga mõistagi järgime kõiki vajalikke nõudeid, “ räägib Ruiso.

 

Loov Viljandi kevad- ja suvekuu programmi mahuvad linnaruumi kursused. Kinode taasavamisel, loodetavasti juba maikuus,  saab Viljandi Kogukonnakinos näha filme, mis pühendatud  loovusele ja linnaruumile ning poliitilistele püüdlustele linnade muutmisel. Jätku saavad ka eelmisel aastal alustanud linnatuurid, mis kohalike ja linnaruumi aktivistide juhtimisel viivad nii Viljandi ääremaale kui ka looduslikele linnaapteegi aladele. Sügisel tuuakse Viljandisse Eesti Arhitektuuri Keskuse “Linnafoorum”, mis seab fookuse Viljandi järve äärsele piirkonnale.

 

Loov Viljandi on kogukondlik algatus, mis aitab mõtiskleda kuidas väärtustada Viljandi ainulaadsust ning luua sellest elamiseks ja töötamiseks parim paik. Loov Viljandi tegemistel saab silma peal hoida ja kaasa mõelda ning – rääkida läbi vastavatud FaceBooki lehe.

Viljandi Kunstikooli ja Loov Viljandi ühine ettevõtmine, kursustesari “Linnaruum” saab teoks tänu Eesti Kultuurkapitalile, Viljandi linnale ja Kultuuriministeeriumile.